Snorkling och sjogang

Forst och framst ska jag namna att jag och Soren fick Thai-massage haromdagen. Jag vet inte om jag gillar det eller inte. Det var skont i vissa lagen men ibland gjorde det faktiskt ont. Det ar inte som vanligt massage utan de bander och knacker i en…nagot man inte ar van vid.

Igar skulle vi aka ut pa en underbar battur langst vastsidan av on. Det gjorde vi ocksa men det var langt fran underbart hela tiden. Vadret var skitdaligt mest hela tiden och det var sjogang sa det stod harliga till. Soren sa att han aldrig akt longtail pa sant vatten eller ens upplevt san sjogang i Thailand. Vi akte longtail och var 22 personer i den (far plats over 30) och det ar en stor traeka med bilmotorbak. Lite svart att forklara och det kandes lite laskigt att aka pa sa hoga vagor med den. Sarskilt for mig som inte ar van vid batar osv. Men det gick bra. Jag oroade mig faktiskt inte for mig sjalv speciellt mycket utan var mer radd om kameran som lag i vaskan och som jag skyddade med saronger och pressening.

Men det var anda vart det. Vi snorklade pa ett jattebra stalle. Har aldrig snorklat forut och det var sa fint. Fina fiskar, anemoner, koraller osv. Vara forare och guide (2 st) var urskona och nar vi var som mest frusna och blota och radda och trotta pa vagorna och vadret sa den ena for att muntra upp oss: ”Don’t worry, be happy”. Vi at lunch pa en strand, dar droppade det bara lite regn pa oss och vi fick god fried rice med gronsaker och agg. Gott. Fick aven red bull, cola och vattenmelon under resans gang och tva ganger stannade vi for att ”relaxa” som de kallade det. ”Now stay here, relax and eat watermelon”…typ mitt ute pa havet.

En kille blev jattesjosjuk for han lag fram i baten och chillade. Sa han fick hoppa i havet och simma lite :). En stund senare var det en liten kanadensiska som var kissenodig sa hon sa till den enda thai-killen att hon var sjosjuk och ville hoppa i vattnet och sa gjorde hon det och vi tog ett varv runt henne med baten. Later kanske inte sa kul men det var det. Fast jag skippar garna en san batfard igen. Jisses vilka vagor. Fast jag ar lite tontig och var mest radd av alla.

Idag har det regnat konstant hela dagen och vissa stunder oser det ner. Sa regnar det aldrig i Sverige. For nar det oser sa oser det. Men det har varit en okej dag anda. Ar mycket hellre har i varme och regn an i Sverige med sno och minusgrader.
Hoppas pa battre vader imorrn for min bleka kropp far for lite sol ju.

Har kikat runt i affarer lite idag. Det ar billigt har men dyrt for att vara Thailand. Battre shopping i Bangkok. Men idag har jag i alla fall kopt ett linne, ratt fint, for 30 kr och ett harband. Hittade skithaftiga sobrillor fran chanel och gucci osv pa en affar har som jag nog ska kopa. Ser helt akta ut och kostar runt 80 kr. Kan nog fa billigare i Bangkok. Kopte ett par Dolce and Gabana dar for under 60 kr. FAst de har var mycket haftigare.

Nu ska jag maila mamma och pappa.

Hall tummarna for oss att vi far sol imorrn.

About Malin 284 artiklar
Man säger att hemma är där man har sitt hjärta. Mitt hjärta är i Thailand...

Var den första som kommenterar

Svara till