Hej igen.
Nu sitter jag nagonstans pa Ko Phi Phi och svettas pa en sleten skinnstol. Gott.
Har ar inte alls sa fint som jag trott, otroligt stokigt och mycket brate som ligger overallt. Man marker verkligen att det fortfarande ar mkt kvar att bygga upp efter tsunamin.
Men vattnet ar riktigt fint! Lite jobbigt mycket turister bara. Igar traffade vi ett gang fran Ljungby tillexempel. Men vi hade kul iallfall.
Varat boende har pa Phi Phi ser ut som en trahydda hogst uppe pa nagon farm av kulle. Valdigt latt att bryta sig in, och kanske inte jattefin utsikt, men allt har sin charm! Idag hade vi aven 5-10 apor som klattrade runt pa taket och pa balkongen. De forde ett jakla liv!
Blev forresten bestulen igar. Pa lite pengar. Men jag antar att man far skylla sig sjalv lite om man ger sig ut pa nattbad och lamnar vaskan ensam pa stranden. Men jag tror inte det var sa mkt pengar, max 500bht tror jag.
Naval. Nu ska jag ga ut och leta upp Hellan tror jag. Har inte sett henne pa ett antal timmar nu sa..
Kanner aven att jag druckit aldeles for lite idag, sa jag maste hitta vatten ocksa.
Man marker verkligen att det gar at jattemkt mer vatten an man trott. Har kan man dricka typ 2 liter utan att bli kissnodig. I sverige rinner det rakt igenom. Antar att det betyder att kroppen ar konstant uttorkad. Eller nagot. Jaja, nog om det 🙂
Hej sa lange.
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.