Fraser Island

Vi tog Greyhoundbussen fran Noosa till Hervey Bay pa Sondagen. Kom fram pa eftermiddagen och checkade in pa Koalas dar. Validgt fint stalle, men pool egen bar o restaurang. Vi gillar Koalas alltsa! 🙂

Vid tre var det dags for mote och information om de kommande tre dagarna och tva natterna pa Fraser Island. Vi fick se en informationsfilm, en av de som jobbade dar berattade om hur det skulle ga till och sa blev vi uppdelade i grupper. Nina och jag kom med nio engelsman varav tva av dom var tjejer och sju killar. Sex av de killarna kande varandra sedan innan. Tjejerna hette Natalie och Becky, och killarna hette Leo, Oliver, Philip, Pete, Stewart, Connor och Chris.
Efter motet gick vi, team A, och handlade mat infor resan. En massa utgifter med andra ord… 🙁 Men det var ratt kul att handla sa mycket mat. Alla hade minst tva kassar var att bara..

Pa mandagen skulle vi traffas igen vid 05:45.
med andra ord sa gick vi och lade oss tidigt!!!

Uppe i ottan var det dags for annu mer information, om korteknik och sadar. Fast man var tvungen att vara over 21 for att fa kora.. lite trakigt, men anda skont att slippa ansvaret! Efter det var det dags att ga igenom innehallet i bilen och kolla sa allting som det skulle innan det bar ivag mot hamnen for att ta baten over till Fraser Island, varldens storsta sando!

Det forsta vi gjorde nar vi kom fram var att aka till en av sotvattensjoarna, Lake MacKenzie. Hur vackert som helst, och det paminde verkligen om The Beach. Dar lag vi och solade och simmade i det glasklara vattnet! Harligt!
Efter det akte vi till stranden och at lunch.. mackor.. Sedan korde vi.. och korde.. och korde… tills vi kom fram till den norra delen av on dar Indian Head lag. Pa motet hade de berattat att det var en jattebra utkikspunkt for att kunna se en massa olika sorters hajar och delfiner. Men av nagon outgrundlig anledning gick ingen ut ur bilen, utan vi vande och korde.. och korde.. och korde.. och vande.. och korde.. och vande.. och Nina och jag var mattligt irriterade pa att ingen berattade for oss vart vi skulle eller fragade oss vart vi ville.

Tillslut stannade vi i alla fall och slog upp vara talt. Givetvis var Ninas och mitt sonder, sa det fick en skon lutning. Sedan var det dags att grilla! Hamburgare, korv, brod och salad. Hur gott som helst! Lyx!
Sedan var det dags for gitarrspel och alsang runt lagerelden. Dessvarre var det eldforbud pa on sa vi fick skippa elden. Leo hade namligen med sig en gitarr, det var mest han och jag som stod for sjungandet men de andra klamde i emellanat. Trevligt!
Da var det party dags tyckte Nina och ja. Sa alla drog bort till vara grannar, en grupp som campade lite langre bort. Dar blev det annu mer musik, men eftersom vi tyckte att sallskapet var lite halvdant gick vi tillbaka till vart lager. Men da hade nastan alla gatt och lagt sig, sa de enda som var uppe var jag, Nina, Chris och Leo. Sa vi lag dar i sanden och tittade pa stjarnorna tills vi trottnade och bestamde oss for att ga och lagga oss ocksa. Klockan var da runt 22:30, sa ni forstar vilken sackig grupp vi var i! Festbromsare!
Chris gick i alla fall och la sig i bilen, och Nina, Leo och jag sov i vart fallfardiga talt.

Mitt i natten gick Leo upp for att hamta vatten, och eftersom man inte fick vara ute sjalv nar det var morkt eftersom man kunde bli anfallen av Dingos (typ som vargar fast ser ut som magra hundar, lever vilda pa on), stack jag ut huvudet ur taltet och holl utkik. Jag sag inga Dingos, men daremot sag jag en tjej fran det andra lagret endast ikladd kjol och bh som gick ett varv runt bilen innan hon skramde slaget ut Leo som stod vid bilens bakande. Hon mumlade nagot om att hon letade efter sin vaska, sedan hoppade hon in i var bil och somnade pa all var mat till Chris stora forvaning. Han lag ju dar och sov och blev vackt av en helt dyngrak tjej med knappt nagra klader pa…

Vi vaknade vid ca 7:20 av att det var forjakla varmt ute, och gick ut for att fixa frukost. Nar alla stod dar vi bilen och at, stapplade tjejen ut ur framsatet och vinglade bort till hennes lager efter instruktioner av Chris. Alla undrade givetvis vem det var, och vi drog historien for dom… Det blev verkligen ett staende skamt!

Efter frukosten bar det av till en campingplats for dusch och diskning. Sedan akte vi till en back som man kunde flyta nerfor. Iskallt vatten, men fint att se!
Efter det akte vi till en annan sotvattensjo, Lake Wabby. Det var en liten sjo med en enorm sandhog framfor som alla roade sig med att rulla eller kasta sig ner for innan man dok i vattnet. Sag ut som en stor oken!
Efter ett uppfriskande dopp dar, akte vi soderut for att hitta en ny plats att sla upp talten pa. Vi bestamde oss for att va dar tva andra lager var. Till kvallsmat den kvallen svangde jag och Stewart ihop pasta med kottfarsas, kryddat med en massa sand. Gott! 🙂
Denna kvallen tankte NIna och jag ta igen for den misslyckade kvallen innan. Det blev annu mer gitarrspel, tillsammasn med ett av de andra lagrena och det var riktigt trevligt. Tills killarna i var grupp rokte pa och blev helt stenade och lag dar och tittade pa stjarnorna innan de gick och lade sig vid klockan elva. Sa himla trakiga… Men Nina och jag gav inte upp, utan vi hangde med de andra tva lagrena tills festerna dar ocksa dog ut och vi lade oss vid tolv, oerhort besvikna!

Var sista dag pa Fraser akte vi till en by som hette Eurong for att kopa nagot att ata. Mycket av maten hade hunnit bli dalig pga varmen och olika missoden med kylboxarna. Efter det akte vi till Central station for att vandra i regnskogen. Det later battre an det var. Vi gick 2,6 km for att komma till en jatteliten sjo som vi anda inte kunde bada i for vi glomde badklader.. och sen var vi tvungna att ga samma vag tillbaka.. Naturreservatet i Noosa var mycket finare!
Sen var det dags for diskning innan vi var tvungna att aka till hamnen for att inte missa baten…

Det var var Fraser Island resa det. Vi hade kul och det var verkligen vart det, men det hade kunnat bli mycket battre om vi hade kommit i en annan grupp…

Men men… Nu ar det snart dags for nya aventyr!

1 kommentar pÄFraser Island

Svara till