Shit Pommes Frites

Hej pa er alla vannerna!
Va kul att fa lite uppdateringar!

Brollan, du och jag har en given resa ihop! Jag hade tyckt det va askul att resa med dig. Men vi far typ trycka upp t-shirtar med syster och bror, sa ingen tror att vi e ihop!

Susanna, du kanske har ratt. Jag luktade lite pa vattnet… De e inte frascht… Och de har majs. Men jag har inte orkar grilla. Kokat. Fast de e oxa gott. Fram for mer grillning i sommar.

Lollo, kan du inte skicka kort pa haret. De va ju ar sen som du hade nagon annan harfarg an svart. Blir ju nyfniken…

Sandragumman. Datorer ar skit. Det vet vi alla. hihi

Anna, grejen ar att man smorjer in bradan med stearin. VARJE gang man ska aka. Sen aker man och sa tar vaxet slut och man far sluta… Typiskt… Man farbereder aket i 30 min. Gar upp for backen, vaxar bradan. Sen ar det 30 sek att aka ner. Men de e vart!

Elin, oj… E de sant de du sager… Jag kanner a jag missar mycket nu nar jag e borta…

Men va har jag gjort?
Jo, jag och Sophie trodde att Puno var en trakig stad. Men sa gick vi ut och gick pa huvudgatan i torsdags. De va varsta partyt! Vi fick massa gratisdrinkar. Till sist hamnade vi pa en Rock Bar och snackade med massa Peruanska Indianer. Sen blev det Salsaclub. De e inte daligt vilka kvaliteer man har, bara man vill (och bsra man har rum i blodet…) Sen blev det efterfest. Jag kom hem klockan 6.00.

Klockan 7.00 akte vi pa en tur till de flytande oarna i Titicacasjon. De va spannande. Det bor folk ute pa de dar vassoarna! Sen akte vi till en annan o, Taquile. Dar finns det inge el, inga bilar och inga hundar, men Coca Cola och snickers kan du hitta i varje gathorn. Konstigt vad turism kan gora med en oforstord by… Jo, och vattnet ar inte gron nar man kommer ut fram Puno hamn. De va jattefint. En fin sjo.

Efter detta gick vi hem och sov i 12 timmar. Igar akte vi hit till Cusco. Men det var blockader overallt. Massa folk som lagger stenar och eldar pa vagarna. De protesterade mot den hoga skatten pa kott… Resan skulle ta 7 timmar, men den tog 13. Nar vi kom fram till blockaderna kastade de stenar pa fonstrerna och 2 rutor pa var buss gick sonder. De va lite laskigt… Men vi lever och vi har en erfarenhet mer i ryggsacken!

Vi kom fram till Cusco i gar runt midnatt. Vad gora an att byta om till partysviden (naja) och dra ner pa stan! Vi kom hem 5 i morse. Kul stalle det har! Vi bor pa ett jattefint stalle som en Tjeckisk kille tipsade oss om. Med en innergard. Vi bor dar med ett brittiskt par som vi traffade pa bussen hit. Roliga!

Nu skall vi ga och kolla hur det gar med var Incaled. Forhoppningsvis kan vi ga pa onsdag. Jag uppdaterar er!

Nu blev det langt. Men de ar ni ta!

KRam allihopa! Ses snart. typ!

About Jennifer Pommer Adler 42 artiklar
Jag är just nu på en utytestermin i Portugals huvudstad Lissabon och studerar management och finans på Universidade Nova Do Lisboa. Kör bara.

1 kommentar påShit Pommes Frites

Svara till