Hejsan igen!
Sa har jag hittat en dator igen. Slutade val sist med att jag skulle pa middag med nagra britter. Det blev hur kul som helst. Vi satt kvar pa stranden tills tvatiden och snattrade och drack drinkar.
Dagen efter skulle tjejerna fran london hem sa jag delade taxi med dem till flygplatsen. Taxikillen undrade om vi gillade musik och satte pa en skiva med massa skona radiohits. Jag satt fram och borjade digga lite och snart hordes forsta sangen darbak…safort refrangen kom satt vi alla och sjong for full hals och skrattade. Taxichaufforen trodde vi var helt fran vettet forst men sen tyckte han att det var jattekul och hade han kunnat lite mer engelska tror jag att han oxa hade stamt upp i Life is a rollercoaster m.m. En timma i den taxin gick valdigt fort. =)
Nar jag lamnat dem vid flygplatsen akte jag vidare upp till Arambol som ligger sa langt norrut man kan komma i Goa istallet. Ganska lang resa men kul att passa pa att se hela stallet medans man reser. Arambol trodde jag skulle vara lite mer backpackaktigt men visade sig vara fullt av gamla tyska hippies som mediterade, spelade trumma och rokte hasch som om varlden skulle ga under dagen efter. Visserligen vackra omgivningar men inte min stil riktigt.
Idag har jag istallet forflyttat mig forst upp i naste delstat och kollat in ett 1500-talsfort som Portugiserna reste nar de koloniserat Goa. Otroligt fin utsikt och fint fort (anvands nu som hotell). Farjan dit var val ett aventyr i sig och det var ett under att vi kom over med bil och liv i behall.
Nu sitter jag pa en valigt vacker och nastan obefolkad strand som heter Mandrem Beach. Tagit lite bilder och solat efter dagens kulturresa till fortet. Lite underligt nastan for jag pratade lite med nagra danska tjejer nar jag lag och solade i Palolem beach…och nar jag gar kvallspromenad har nu i helt andra anden av Goa sa kanner en av dem igen mig och sprang fram och halsade. Skall se om jag kan hitta dem igen for middag da jag sitter pa deras resort och skriver nu (anda stallet med internet)
Gick inte att ladda nagra bilder idag tyvarr men det kommer i veckan massa vackra bilder.
Ha det gott alla!
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.