Digitalkamera och trog skalle

Aaaahhhh…. kommer inte riktigt igang att skriva har bakom tangentbordet. Jag har vilat en stund efter shoppingturen i MBK och det tar forstas pa krafterna. Jag somnade till och far val ruska runt pa knoppen for att komma igang.

Kul i alla fall att vi fick tag pa en digitalkamera. En Canon Ixy 50 (skall vara samma som Ixus 50) sa snart skall vi kunna lagga in lite bilder pa oss har. Den kostade 13 200 (ca 2650 SEK) Bath och inkluderade ett extra minneskort. Ungefar samma pris som hemma tror jag. De sa att jag far varldsgaranti pa den men det verkar lite tveksamt. Vill nu fa tag pa ett undervattenshus ocksa men vet inte vart jag skall hitta det. Det blir nya shoppingturer *smile*.

Annars ar det ratt svettigt har… gissar pa runt 30 grader och hog luftfuktighet. Det brukar regna en ordentlig skur varje dag och da galler det att springa mot skydd annars blir man drangt.

Nix pix… dalig inspiration idag… far bli mer forfattande en annan gang.

Vi har foresten fixat en mobiltelefon. Sa skulle nagon av er fa en drastisk langtan efter oss kan ni alltid sla en signal eller skicka ett SMS.

Numret ar 070733179. Fast forst far man val sla 00 och 66 antar jag… och ta bort nollan fore sjuan. Vill ni skicka ett gammalt hederligt brev gar det bra pa.

Isaksson Per (obs efternamnet forst)
Poste Restante
GPO, Th Charoen krung
Bangkok
Thailand

Tjobido kop en ko!

Var den första som kommenterar

Svara till