Igår hade vi tänkt boka oss på en snorkeltur, men vädergudarna var inte på vår sid. När vi vaknade var det riktigt mulet och regnet hängde i luften så det vart balkong och hängmattshäng. Traskade även iväg och inhandlade matvaror för att kunna tillaga dagens middag. På kvällen började regnet vräka ner vilket fortsatte hela natten och har även fortsatt under delar av dagen.
Idag har vi tagit oss från caye caulker till fastlandet och sen längre söderut till en liten ort som heter Placencia, vi tog båten från caye kl 9.00, var framme kl 10.00 och eftersom de inte har förmågan att koordinera saker i detta land så var väskutlämningen ett skämt vilket innebar att de inte lastas av i ordningen de ligger, utan väskkillarna river fram den väska de just för tillfället fått ett bagagekvitto till, intressant och vi har inte bråttom för att hinna med en reguljär buss då vi har lyxat och bokat en privatminibuss tilll vår destination så vi kunde vänta i lugn och ro, efter 30 min hade de lyckats lasta av och lämna ut allt bagage. Letade reda på vår privstchaufför och vår minibuss, sen väntar 3,5 timmars bilfärd.
bilfärden gick från Belize city via Belmopan sen hummingbird highway för att nå vår slutdestinatoion Placencia, det är även den sydligaste punkt i Belize som vi kommer att åka till, sen vändr vi norrut igen. Placencia ligger på en halvö, en mycket smal landtunga, vissa sträckor bara marginellt bredare än vägen. I början av halvön från fast landet sett ligger det väldigt många fina exklusiva hus, sen längre ner på halvön (typ längst ner, där är vi) ligger ett litet samhälle och där bor vi. Vårt boende (one world) består av flera små mysiga stugor, varje har egen toa och dusch samt ett litet pentry. Vi har typ 100 meter till stranden, det är en jättelång strand, går runt hela halvön. Dock är det inte korallsand, men ska testa och snorkla ändå, även om det inte verkar vara ett rev precis utanför.
Lite om Belize natur
Från Mexico ner till Belize är naturen, karg, torr och platt. Detta landskap fortsätter i Belize, från Corazol till Orange Walk (ca 1,5 timmar) är det likadant. När vi lämnade orange walk åkte på new river till Lamanai vart det lite grönare men fortfarande platt, och torrt, dock inte fullt lika kargt. Från Orange walk ner till Belize city (ca 2 timmar) fortsätter detta, ser faktiskt ut ungefär som när vi var i Tsavo East (Kenya). Vid Belize city (BC) går landskapet över till att bli träskmark, mestadels mangrove. Från BC inåt landet mot Belmopan (ca 1 timme) när träskmarken slutar blir naturen mer som vår myrmark (om man tar bort alla små palmer, och ersätter med små enar och tallar), där blir träden en form av tallar, platt och relativt sankt, men inte träsklikt. När vi når Belmopan och svänger in på Hummingbird highway (kolibri motorvägen) förändras landskapet drastiskt, det blir en tät vacker regnskog, efter ett tag när vi börjar att lämna högländerna övergår landskapet till böljande apelsinlundar, dalgångar med betande kor och hästar, ju längre ner vi kommer blir det mer slättsliknande landskap, det blir desto plattare och apelsinlundarna byts ut mot bananplantage, för att slutligen när vi kommer ner mot kusten åter igen övergå till att bli platt, kargt och torrt.
Har hört många säga att Belize är ett av världens vackraste länder, det stämmer inte i mitt tycke. Dock är stora delar av hummingbird highway mycket vacker och naturen påminner mer om Costa Rica. Förhoppningsvis är Guatemala likt naturen vid hummingbird hwy, i vart fall ser det lovande ut på kartan.
nu är det tack och godnatt för idag.
och önskar pappa Bosse ett jätregrattis på födelsedagen, vi lycksdes inte nå telefon så att vi kunde ringa dig i kristlig tid.
Kram
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.