hemma nu igen.

Hej! jag kom hem i förrgår. Och börjat nu kommit in i dygnsrytnem igen här hemma. Det var 2 fantastiska veckor där borta i Vancouver. Jag gick runt mycket och fundera hur stan är upp byggd. Man får en känsla av att byggdes utifrån och in och inte tvärtom. Med tanke att det ligger stora villa områden nästa strax in på Downtown. På Både söder sidan av stan och norr sidan.

Vi gav oss ut på en tredagarstur runtur på en liten del av delstaten britishcolumbian . Som givetvis var höjdpunkten på resan. Att köra runt och stanna precis när man vill.när något intressant dyker upp.

Vi körde öster ut från Vancouver mot en stad som heter Hope. Där tog av väster ut som då blir norr över. Vi stanna vid ett ställe som heter Hells Gate. Bara på namnet så förstår man
Vad som menas. Här forsas miljontal liter vatten genom Fraser river. Som nu är en turist attraktion. Man åker uppifrån och ner över floden i en kabin linbana. Väl där nere så finns café och museum över Simon Fraser äventyr i trakterna här.

Strax ovanför löper järnvägen som sprängts fram genom bergen. Som både tagit guldletare och råvaror genom landet. Enorma tåg passera oss. Jag ljuger inte om det var 50 tågvangnar.

Vår resa fortsatt med ett par stopp till. Ett till i Lytton. Som likna en gammal västern stad. Vidare till Ashcroft för att tanka upp bilen. Vi stanna vid vägkanten ovanför Fraser river och ser ett par som flugfiskar två kast = 2st laxöringar. Gissa om det var bra fiske där. Vi tog oss till Cache Creek för leta boende. Men hitta inget som passa oss. Så åkte vidare till staden Lillooet för övernattning. Då hade kört ca 45mil.
Dan efter tog vi oss till Whistler . Där spendera två dagar. Vi var upp kika på fjällen som är öppna för sommar turister med. Så man kan ta linbaneerna upp på topparna. Otrolig fin utsikt.där uppe.sen bar det hemåt till Vancouver igen. När vi var hemma igen så hade vi kört 78 mil.
[img=fajsing2012_9_29_15_38_34.jpg,448064]

Jag var uppe i Grousemoutntani där ser över hela staden Vancouver. Jag gjorde litet misstag att inte ta fotona direkt på morgonen när det var klart ute. Det blev lite disigt på förmiddan. Så det blev inte lika bra foton då. Jag kika på björnar där också.som är inne i inhägnad. Det blev dom enda vi fick se på resan. Och tur var väl det kanske.

Jag är jätte nöjd med resan. Både fått sett stadsliv och den underbara natur som man inte behöver åka så lång ifrån för att få se.

Hälsningar Thomas.c

About Thomas Carlsson 69 artiklar
jag är en människa. som tycker om det mesta i livet. men det bästa är antagligen att få se och uppleva andra länder. förutsättnings löst från sina egna perspektiv. utan påverkan från från någon. vilket jag ser som en stor gåva i sig. som man ska ta till vara på.så mycket man kan. efter ett antal chaterresor. tidigare i mitt liv. så gjorde jag min första lång resa till Thailads övärld 2002. och fick tycke för just långa resor. men uppskattar fortfarande sticka i väg en vecka i mellanåt. om tid och möjlighet finns.

Var den första som kommenterar

Svara till