Efter en låång resa så är man äntligen här. Lite skumt känns det =)

Heeej!!
Allt har gått kanon =) Jag klarade det faktiskt helt själv! *nöjd*
Det var lite strul på Arlanda dock, då jag skulle checka in. Väl framme vid disken så säger dem att min bokning inte finns…Jag fick ju lite smått panik!! Jag fick gå åt sidan, medan de undersökte det hela. Totalt fick jag vänta 1 timme, tillslut sa de att jag kunde slappna av, de hade löst det! *pugh* Vad som var fel vet jag inte, de hade i alla fall inte stött på nåt liknande innan (då lärde de sig nått nytt tack vare mig). Men typiskt att sånt ska hända en, när man vet att man har stenkoll på allt.

Sen var det en flygresa på 10h, hamna bredvid ett par i 50års åldern, jättetrevliga! Vi käka mumsig flygplans mat (hmm) och skålade med vin och drinkar =) Fick mig sen några timmars sömn, så bara där gick några timmar! Vid tolv på natten var vi framme i Bangkok, och jag var måttligt nervös över att jag inte skulle hitta rätt (folk som skrämt upp mig med att det är en enormt stor flygplats där det är svårt att hitta). Men det var ju jättelätt! Hade ju som tur var redan checkat in mig och mitt bagage redan på Arlanda, så det var bara att följa skyltarna, sen läste jag på en tavla där min flight stod med, och sen var det bara att gå till gaten!Lätt som en plätt!

Väl på planet, efter alla säkerhetskontroller, så hamna jag ensam på ett tre-säte. Gött som fasen! Fixade till mig kuddar och filt och la mig till rätta, sov ett par timmar där =) Kl elva på söndag eftermiddag var jag framme i Sydney *wiihoo*
Lokal tid nio på kvällen. Snacka om lång resa, och kroppen visste inte om den skulle vara trött eller pigg! 😉
Här igen ett par säkerhetskontroller, hundar som gick och lukta på folk och bagage (jag har ju sett på tv-programmet ”The Australian Border” där jag kände igen mig en del) Jag hade fyllt i en blankett på planet där man skulle deklarara för innehållet i sitt bagage. Australien har sjukt hård kontroll, på vad som förs in i landet, med all rätt egentligen. Saker som torkad, kokt eller konserverad mat, frukt, mejeriprodukter, saker av trä, växter, döda djur, knark (såklart) m.m. är förbjudet. Allt för att skydda landets djurliv och växtliv. Har man nått av detta i sitt bagage, utan att deklarara för det, kan man få skyhöga böter! Jag fyllde ju i att jag inte hade nått av detta i mitt bagage, så min kontroll gick smidigt och felfritt. Men jag undrar ju ändå, det måste ju finnas resenärer som luras, som testar och ser om de lyckas komma igenom, även om de riskerar att få böter. Så det borde ju göras stickprov ibland, kanske på dem som ser mystiska ut. Antagligen gjorde inte jag det =)
Äntligen framme, bara att ta sig ut från flygplatsen, möttes av en hetta då ens myskläder inte var dem mest passande kläderna 🙂 Men men, jag klagar inte. Denna värmen var väldigt välkommen! Sen var det bara att ställa sig i den långa taxikön, och väl i taxin ge chauffören vägadressen till Jennie. Chauffören, som var från Indien, bott i Sydney i 13år, tyckte att skandinaver är väldigt vänskapliga och talar bra engelska (tur man passa in där). Efter 20min var jag framme!

Det var ett glatt möte! Jennie hade mat på spisen, perfekt för mig som var hungrig. Sen drack vi te, prata om allt i flera timmar in på natten =) Lägenheten hon bor i delas med tre andra tjejer. Väldigt mysig faktiskt, dock fick jag information om att det kan krypa kackerlackor och spindar på golvet, ca 3cm glapp under ytterörren och massa hål i listerna… Mindre mysigt, men vad fasen, är ju ingen mes 😉 Som tur var är en av tjejerna bortresta, så jag fick hennes rum. Det största och fräschaste, med balkong 😛 Hyffsat!! Tillslut somna jag, drömt en massa konstigt, vaknat med jämna mellanrum. Gick upp ca 9, jennie tog en joggingtur, och jag satte mig här för att skriva och berätta!!
Så nu ska vi äta frukost, havregrynsgröt (my favorite) 🙂 Sen blir det nog beachen!!! (höög solskyddsfaktor, solen är grymt stark)
På återseende!!
Puss och kram

About Emma Älander 9 artiklar
Imorn (27/12) kommer jag att göra mitt livs hittills största resa!! För bara några veckor sedan trodde jag aldrig att det skule bli av. Men nu så =) Jag kommer att flyga från Arlanda med Thai Airways, mot Sydney, med mellanlandning i Bangkok. Sen kommer jag att få ca 6 härliga veckor i Australien, ca 3 veckor i Nya Zeeland plus 4 veckor i Thailand! Kan det bli bättre!? Jag längtar så!!! Så är det någon mer som har vägarna förbi, så hör av er! Hade varit kul att mötas upp! Någon som har ett smultronställe så dela gärna med er =) Ha det gott //Emma

Var den första som kommenterar

Svara till