Vart slutade jag..jo..efter 116 mil var vi framme i Melbourne. Detta ar en stad full av kultur. paminner mycket om Goteborg! Sydney paminner om Stockholm. Lite fakta till er har da, varfor ingen av dessa stader ar huvudstad, kan man tycka ar ett mysterium. Jag har lange trott att Sydney var huvudstad, och sakert manga med mig. Saken ar som sa, att da det skulle utses en huvudstad, sa kunde inte Melbourne och Sydney komma overns och bestamma vilken, sa losningen blev att det byggdes en stad mittemellan, Canberra, och alla blev nojda =)
Nog med fakta 😉 I och med att Jennie bott i Australien i ett ar, har hon haft mojlighet att skaffa manga kontakter. I melbourne fanns en tex. Sa nu har vi bott 1 vecka i ett jatte stort och fint hus i en liten stad kallad Rosanna, ca 30 min med tag utanfor city. Ungefar som Kba =) Nar vi kom fram till huset, var sangen baddad och kvinnan som bor dar hade skrivit en sot liten lapp med lite information. Helt slut som vi var gick vi och la oss tidigt. Till min fortjusning, hade dem en liten katt, Kiri, som fick mig pamind om mina alsklingar dar hemma! Sa hon har varit min basta van en hel vecka nu =) Detta huset har typ allt, hehe, i mat vag vill saga, varje dag har vi gatt ut till landet och hamtat farska tomter, sallad, morotter och nyvarpta agg fran honsen och honung fran bina (ok, tog fran en burk i skafferiet).
Mha kartor och info sa ar detta ingen svarare stad an nagon annan. Den har tag o sparvagnar som vi. Vi har sett hela staden mha en gratis sparvagn som tar en runt med guide. Sett pa teater pa Federation Square pa nationaldagen, ”Australian day”. Lart oss lite historia pa ”The Captain Cooks Cottage”, mannen fran England som pa 1700-talet upptackte ostkusten bla. Gjorde 3 stora resor till havs, mellan 1-3 ar langa, upptackte storre delen av varlden!
Vi besokte aven Botanical Garden, valdigt mysigt fullt av olika vaxter trad blommor och buskar =) valdigt fridfullt, vi la oss ner pa graset och glomde all stress omkring!
Jag har testat tva nya typer av mat, Sushi och viatnamesisk mat. Ingetera foll mig i smaken, ar nog lite picky =) Gillar mer var taco, pasta m tonfisk (lever pa det har, billigt o nyttigt)
Utelivet har inte varit sarskilt bra hittills, tyvarr. Rakat hamna pa helt fel stallen. Spenderat dem i St Killda, lite utanfor city, men dar ar det bara sma pubar typ. Vi vill ha mer av en club, med manga dansgolv och modern musik. Far hoppas pa tur till helgen!
Sista helgen vi hade i Melbourne sa sov vi hos en van till Jennie som bodde nara city, St Kilda, precis vid beachen. Som tur var hade varme boljan coolat ner sig lite, sa vi kunde overleva ett par timmar pa stranden, ett stenkast fran vart boende =) Har lag vi o hade det gott, jag somna till som vanligt, medan jennie spanade pa alla killar som kite surfade 😉 I och med att denna helgen var den sista i denna stad, och att vi haft san otur hittills med vara krogrundor, sa var vi tvungna att gora ett forsok till! Ena kvallen gick vi till en is bar, Ice Lounge Bar, dar som ni kan lista ut, allt var gjort av is! Vaggar, stolar, bord, drink glasen mm. Det fanns aven massa otroligt vackra isskulpturer! Man fick en kansla av after ski, hehe, trots att man stor i kjol och linne =) Det var ca -5grader dar inne, och vi fick saklart lana klader att ha pa oss (lite kallt annars). Snygga snowjoggings, dubbla vantar och skidjacka! =) Hel kittad!
Efter en halvtimme var det klart, och tro mig, det rackte, for jag hade knappt nan kansel i mina fingrar! Ut i varmen igen, tog en taxi till Charles st, dar vi dansade och hade skoj pa Electric lady land och 161.
Oook, nu har jag hallit pa det basta till sist. Trodde inte for 5 ore att jag skulle kunna saga detta innan min resa, men jag gillar faktiskt tennis! Vi har varit pa tennisen 2 dagar. Ena dagen fran 9 pa morgonen till 22 pa kvallen , andra dagen lite kortare da vi insag att man inte behovde komma i tid for att slippa kon.
Det var inte manga svenskar kvar, men de vi sag var Sofia Arvidsson, Simon Aspelin och Robert Lindstedt. Tyvarr missade vi Soderling och Wilander… Men vi fick se systrarna Williams och Roger Federer, inte illa pinkat det! Sista dagen under tavlingen, sag vi finalen precis bakom Rod laver Arena pa en storbildsskarm. Matchen var otroligt jamn, den var olidligt spannande =) Som vanligt sa vann inte han som jag hejja pa, Federer med andra ord. Men men, Nadal ar sjukt het pa tennis, sa han fortjanar vinsten saklart!
Detta var en san himla grym upplevelse, san stamning, sa mycket folk fran alla lander, alla glada, fint vader, god mat och ol osv =)
Ett av firmorna som sponsrar detta ar Garnier, kanske ni kanner igen, har- och kropps produkter bla. jag och Jennie stod i ko till detta talt, for att fa vart har vackert uppsatt (Kristina, du ar battre!!) och gratis produkter till ett varde av 500kr. Bra for oss backpackers, dar alla flaskor fort tar slut =)
Vi stotte pa en kille fran den svenska fan truppen, som vi kopte biljetter till den arliga Skandinaviska festen, hehe! ratt kul faktiskt! Fick lite skumpa, prata lite svenska for en gangs skull, och dansa till bra musik =)
Jag har fortfarande problem med att ladda upp bilder. jag ar lika ledsen som er for det! Datorn hemma i huset ar langsam som en snigel, har pa biblioteket jag sitter nu gar det inte, sa jag vet inte vad jag ska gora, gor mitt basta dock! Har ca 1000st!!
Nu kurrar det i min mage, har suttit 2 h och skrivit, egentligen bara tillatet 1h, men man far bara lite busig ibland.
Kanner mig nastan som Victoria Silvtedt (inte till utseendet), jag borjar tanka pa engelska, och har under tiden jag skriver detta svart for att hitta den svenska oversattningen ibland. Ni far ursakta om det slinker in ett engelskt ord lite har och dar =) maste skryta lite, har faktiskt haft manga aussies som misstagit oss for aussies. De berommer min engelska, efter attbara pratat i 1 manad *glad*
Ska ga och ata lite mat nu, ar ensam i tva dagar, Jennie gor praktik, men jag klarar mig! Big girl =)
Maste ocksa namna att det ar varme rekord har nu, 4 dagar av ca 45 grader (i solen da) Paminner mycket om Alice Springs. Huvudet kanns tjockt, antagligen for att det ar varmare ute an inne i kroppen!
Nu lamnar jag er, uppdaterade och inte helt sonder tjatade forhoppningsvis!
Talk to you later!
Puss och kramar!
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.