Prag, vilket bra val.

Nu har jag och syster varit här i Prag några dagar och allt är riktigt bra. Det känns så skönt att ha en veckas semester i ett annat land och slippa passa tider och kliva upp till jobbet.

Redan på Landvetter kände jag mig avslappnad och redo för semester. På något sätt gillar jag flygplatser, alla människor och den förväntansfulla atmosfären som råder där.

Prag tog emot oss med blå himmel, sol och trettiogradig värme. Första kvällen strostade vi mest runt och tittade på alla fina byggnader, gränder och omgivningar. Prag är verkligen en vacker stad. Jag visste det sedan innan, men inte att allt var så här fint.

Vi har promenerat runt i Nove Mesto och Stare Mesto. Avverkat sevärdhet efter sevärdhet, shoppat, fotat, pratat och tagit in de bästa av Prag. Karlsbron, Starometske Namesti, Hrad, Vaclavplatsen. Har provat att äta tjeckisk mat och druckit tjeckisk öl. Prag är en perfekt stad för att bara sitta och ta det lugnt på en uteservering, äta god mat och titta på folk.

Vårt hotell, eller hostel är okey. Läget är perfekt med gångavstånd till det mesta. Rummet duger, men det är gemensamma toaletter och dushcar och de hade kunnat vara fräschare. Inte så roligt när det luktar offentlig toalett varje morgon. Syster var inte alls positiv till en början av boendet som jag fixat till en billig penning. ”Vad är det här? Jag trodde att vi skulle bo på ett hotell”. Efter mina resor är jag van. Det finns mycket, och då menar jag mycket sämre boende. Nu tror jag iaf att det inte känns lika dåligt att bo här.

Nu ska vi ut och äta middag.

Uppdaterar mer en annan dag.

/ Emil

About Emil Forss 36 artiklar

Var den första som kommenterar

Svara till