Da har man tagit sig ifran Cambodja. De gick faktiskt hyfsat bra aven fast jag va trott och risig i magen. Har kommit pa att de har bra vagar i Thailand, daliga i Laos, skitdaliga i Vietnam och inga alls i Cambodja! I borjan av bussturen dar de va bra vag kandes de som om de va 6 kantiga hjul pa bussen, men sen borjade helvetet. De va hal i vagen som va upp till 30 – 40 cm djupa som fanns med ca 1 meters mellanrum i 3 timmars tid! Man fattar inte att bussen ans holl i hop nar han korde kors och tvars for att undvika de varsta stallena i ca 40- 50 km/h. Man va ganska mor i baken och ryggen nar man kom fram till gransen dar vi fick byta till en betydligt battre buss. Hela resan tog val ca 12 timmar innan vi komtill Bankok pa kvallen. Bestamde oss for att bara stanna en natt innan vi tog nasta bussresa till Krabi som tog ca 16 timmar, men bussen och vagarna va forstklassiga da. For er som last nyheterna om bussolyckan sa akte vi alltsa samma resa fast dagen innan. Va mycket skont att bara lagga sig pa stranden sen nar vi kom fram och sova.
Har traffat Mor och Far nu sa vi kommer att aka pa elefantsafari i morgon, annars kommer de nog att bli ganska lugnt nu ett tag fram over. Vi har trottnat lite pa allt farande och kommer att stanna har ett tag for att vila ut innan vi ska ner till Malaysia, vilket betyder att jag inte kommer hem den 14 jan. Fick reda pa att de sankt hyran hemma med ca 800kr, sa nu har man ju rad att stanna ett tag till aven fast jag ej bestamt hur lange an.
Ska ocksa beratta att jag skaffat barn nu! Kanske ni inte trodde om mig, men hon ar redan drygt 2 ar och bor pa ett barnhem i Cambodja. Vi akte till SOS barnbyar och traffade den lilla flicka som vi sen bestamde oss for att hjalpa. Men nu maste jag i vag och ata med mina foraldrar sa ni far hora mer en annan gang.
Sa va de en fodelsedag till! Grattis Marita pa 35-arsdagen;)
Och till er alla dar hemma sa far ni ha en riktigt GOD JUL, for sjalv ska jag ha en varm jul!
Kram Conny
God Jul på dig själv!! Vi har det snöfritt än så länge.Vi kan tänka oss att det känns i hela kroppen efter de där tolv timmarna i bussen. Du kommer säkert att uppskatta de svenska vägarna i fortsättningen. Hälsa föräldrarna från oss med God Jul!
Hej! Det var ett tag sedan, kul att höra om din äventyr. God Jul!
Hallå vännen!Ja, nu när du blivit pappa,kan du ju behöva ta de lite lungt;-)tills nästa äventyr! Träffa din syster Kristina igår..hon har vattnat mammas å pappas blommor..Bra att hyran har sänkts,men du har fått p-böter..:-(!Önskar er alla en riktig god jul! Puss å kram
Du bara försvann….så jag säger hejdå här istället….nu ska jag göra lite julklappar:-)Ta d lugnt i värmen:-)
God Jul på er i värmen!
Förresten…ska jag handla något åt dig från slabben?Jag går av den 6:e…..