Hm…var alldeles for lange sen jag skrev for att jag ska komma ihag vad som hant sen sist.
Jag kan borja med igar: Da var jag med bade examinatorn och handledaren fran Sverige och at pa ett stalle som heter the Carnivore, och vad serveras dar om inte stora mangder kott. Och man kan ju inte bara bestalla in en tallrik, har ar det kottbuffe som galler. Man far en liten potatis pa tallriken, och sen staller sig ett gang kenyaner med stora kottbitar runt bordet, och man sager bara ja tack, och sa staller de ett svard pa bordet med en stor kottbit och hugger av en bit ned pa tallriken, extremt manligt, extremt mkt kott. De sorter som serverades va: biff, gris, kyckling, kycklinglever, kalkon, lamm, far, struts och krokodil+sakert nagon som jag missat. Krokodil va det enda som jag inte provat, och det va inte heller overdrivet gott, det smakade mest fisk. Zebra, antilop etc kunde de tyvarr inte servera pga det okade trycket fran djurrattsaktivister, jakla djurrattsaktivister, jag ville ju bara smaka.
Ok, spola tillbaka till mandags, da fick jag antligen experimenten att fungera bra..tror jag…men det ar val dumt att saga for mycket. Hursomhelst borjade jag kora blindtester da, och det kanns valdigt bra. Bade handledare och examinator har kollat pa experimenten nu, och jag har fatt klartecken att allt ser bra ut, bara att kora pa och hoppas pa en publikation.
I veckan har jag varit labblarare i forsoksdjurskursen har. Det stora problemet med de som gar kursen har, i jamforelse med de som gar i sverige, ar att dessa ar veterinarer, de flesta ar doktorer, eller jag tror till och med nagon ar professor, och det gor att de tror att de kan en massa, men egentligen vet de ingenting om hur man hanterar djuren pa ett bra satt. Och vissa blir valdigt imponerade nar de efter ett 20-tal misslyckade forsok att plocka upp en ratta pga att den biter och rivs, de fragar efter hjalp, och man sjalv gar bara fram och plockar upp den i famnen. De tappar hakan och tror inte att det ar sant. De ar dessutom valdigt daliga pa att se till att djuren verkligen ar sovda nar de tar blodprov osv pa labbarna. Studenterna i Sverige daremot ar valdigt mana om djuren att de inte kanner nagon smarta. Har far man ga runt och kolla att djuren verkligen ar helt sovda, och om inte ge de en extra injektion.
Nagra fler dagar tillbaka. Forra fredan var jag med associate dean av universitetet har och med examinatorn pa Nyama Choma (roasted meat). Dar betalar man for en stor kottbit som de grillar pa, och sedan serverar. Stallet hade en scen dar de spelade kiswahili-musik och lite kikuyutrudelutter. Nar Dean borjade dansa hade man inget val, bara att ga upp dar och stalla sig bland 20 andra kenyaner, som blev oerhort imponerade av den svenska dansstilen som bade jag och examinatorn hade, nagon kom till och med fram och fragade hur jag hade lart mig dansa (oj…tank om det va nedlatande..knappast). Sjalv forundrades jag mycket av Dean:ens dansstil.
hahahaha ni verkar har det kul iaf! var det HE el. K?