Jag sitter och äter lunch på ett lokalt ställe på universitetet när servitören kommer fram och frågar vad jag vill ha att dricka. För ovanligheten skull tar jag en cola, varpå han frågar: Vill du ha den varm eller kall? Vad är det för någon fråga? Såklart jag vill ha den kall. Jag frågar de jag jobbar med och de berättar att de oftast dricker allt varmt; vatten, läsk, mjölk, allt!
Idag satte experimenten (formalintestet) igång, men bara på möss så att jag vet hur beteendet ser ut. Det kändes ganska taskigt faktiskt. Att spruta in en irriterande sak sådär i tassen måste ha gjort att det börjat klia enormt mycket. Resultaten kommer i två stadier, den akuta smärtan, den som äger rum de första 5 minuterna, därefter följer ca 15-20 minuter där musen inte känner av någon egentlig smärta, och ca 25 minuter efter injektionen kommer den kroniska smärtan. Det som ska göras är att studera det onormala beteendet hos musen som uppkommer till följd av smärtan, dvs att den börjar slicka på tassen, lyfta den från marken och sparka med den. Tydligen känner inte sköldpaddorna någon kronisk smärta (enligt handledaren här), så när jag studerar sköldpaddorna i morgon är det bara den akuta smärtan som jag behöver kolla på.
Jag fick en uppfattning här idag att forskarna här i Kenya inte har så stor koll på vad de håller på med. Det är en forskare (doktor) som håller på att jobba med att ta fram ett läkemedel som baseras på en planta (grain amarantha). Idag hade han löst plantan i vatten och ville se om den hade någon smärtstillande effekt på möss. I det här landet behöver man inget tillstånd för att göra ett sådant experiment (till skillnad från Europa!). Sen tog han bara en spruta och injicerade provet på en av de möss som jag inte använde i mitt test. Jag frågade sedan hur mycket han tog, och han svarade: Typ såhär mycket. Jag: Kan man verkligen spruta in så mycket vätska i en mus bukhåla, ens om det är saltslösning. Han, oj, det hade jag inte tänkt på. Många sådana skumma saker hände idag. En forskare som håller på med DNA, och RNA, som är extremt känsligt mot att kontaminering tog en flaska med destillerat vatten och tänkte använda som dropp till en sköldpadda. Han tog med handen rakt av (utan handskar dessutom) på flaskans insida för att se om det gick, det gick inte, så han skruvade tillbaka korken. Eh, har man varit i kontakt med destillerat vatten så mycket när man håller på med DNA och RNA så är provet man ska köra garanterat förstört. Inte kunde heller forskarna hålla mössen rätt när de injicerade proverna, och när jag skulle göra beteendestudien (som de faktiskt gör väldigt ofta här) hade de jätteskumma förslag hur jag skulle väga in olika beteenden. Jag kom med ett eget förslag likt det jag lärt mig på FELASA-kursen. Deras reaktion: Ja, men det är ju jättebra. Själv tyckte jag deras förslag lät ganska idiotiskt helt och hållet.
För er därhemma i kylan: En jobbarkompis sa här att när det blir runt 15 grader (som är en ovanligt sällsynt och låg temperatur) så börjar gamla människor dö för att det är så kallt, det händer någon gång sisådär vartannat år. Han sa också att om det blir så kallt så kommer han inte komma till jobbet, utan ligga i sängen med 4 lager täcken. Så ni därhemma kan känna er som riktiga överlevare!
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.