Barbados, tipps?
Hej! Börjar min resa i Karibien med start i Barbados nu i veckan, vet dock ingenting om Barbados så lite tipps på boenden och sevärdigheter hade vart mer en uppskattat! Har ni några andra bra tipps på resa i Karibien hade det också vart väldigt välkommet! Tror jag kommer fara ner till Tobago och Trinidad efter Barbados om de inte är allt för dyrt och går att leva budgetlivet. /Victor
Om du gillar stränder är Bottom Bay och Crane Beach bäst. Huvudstaden Bridgetown är också trevlig att besöka några timmar, men har inga andra tips på sevärdheter faktiskt. Du kan ta en tur till Grenada också, det är fint och budgetboende finns. Trinidad och Tobago är det billigaste landet i närheten.
Tack! Låter som ett par dagar på Barbados kan funka alldeles utmärkt. Mm far vidare ner dit sen tänkte jag, kommer att fara vidare från Dominikanska republiken sen i december så Grenada, Dominica va några av de ställen ja tänkte fara till på vägen dit. Dock dålig koll på vart man ska om man ska försöka hålla budgeten nere!
Sockermuseumet är intressant om du är intresserad av sånna saker, kolonialhistoria och rom... Ligger uppe i St. Thomas. Kan oxå upplysa om att Liat & Caribbean Airlines har fått lite konkurrens. RedJet har många avgångar Barbados-Trinidad för US$40 inkl. skatter&avgifter OW Eftersom de även flyger till Guyana (c:a 80min bort med flyg och c:a US$77 inkl. skatter&avgifter OW) så blir detta ett alternativ till strandliv. Djungel och sånt... /millicom
Tack för tippsen, framför allt Redjet, riktigt bra priser och kul idé med Guyana, funderar starkt på ta en avstickare dit!
Guyana är en riktig pärla, inte mycket turism, och : more caribbean than the Caribbean, mycket calypso tuk och soca. En kväll på Sheriff Street, är som att ha en cirkus som inneboende över en helg... Världens bästa rom: Demerara Distillery ligger en mil uppmed Demerarafloden, full access till El Dorado's produktionsanläggning. Carl Kanto, förmodligen en av romproduktionens största auktoritet på tillverkningssidan. Det går att bussa(billigt) in i jungeln. Hörde mycket gott om overland trekken till Kaieteur; jag flög in & ut från ogle airfield, men om man har tid, så... Dominica är min favorit i området, Inga fantastiska stränder, men otrolig natur: fåglar, fjärilar, ödlor och sköldpaddor... vattenfall. Hyr en scooter och gör en cirkel, Vänliga människor överallt, och inga problem att spänna upp en hängmatta i någons backyard i princip gratis! Undvik Roseau de dagar det kommer 3 stora kryssningsfartyg... /millicom ///edit/// stavfel...gramatik