Spänningen stiger…

Snart… snart är det äntligen dags att resa ut i världen åter igen.
Den gråa, monotona vardagen byts ut mot vackra stränder, palmer och avkoppling. Några äventyr ska vi väll hinna med också.
Visst finns det en spänning över att flyga just nu, dels pga Bomb planerna i London och dels pga att vi flyger över amerikanskt luftrum 1 dag innan 9/11.
Men jag försöker lugna mig med att tänka att som tur var reser vi med Air France och slipper därför mellan landningen i London och att terrorister vill se massmord och stordåd och därför faller det sig föga troligt att de skulle missa 5 års dagen 9/11 med 1 dag.
Jag antar att det är sånt här vi måste lära oss leva med…. ovissheten och osäkerheten om när nästa dåd ska utföras.

Efter många om och men inhandlades resväskan igår. En lime grön stor kloss som ska packas till bredden.
Nu kommer bara det vanliga problemet…. vad ska man packa?
Varför ska folk bära med sig så mkt egentligen? Räcker det inte med en liten ryggsäck ett par klädes ombyten å det viktigaste? Vi är allt bra materiella vi människor.
Hur som hellst startar packningen av den lime gröna väskan i övermorgon och pågår i ca 1 vecka så att man absolut inte glömmer något.

Det är mycket det här med resor….man blir helt vimmelkantig av bara förberedelserna och endå har man redan börjat planera nästa resa innan man ens kommit iväg på sin nuvarande!

About Cicilia och Per 3 artiklar
Jag är en resgalen tjej som älskar att se nya platser. Jag hoppas att jag kommer hinna med mycket innan jag blir gammal och grå. Som tur är har jag en man som e nästan lika restokig som jag och tillsammans ska vi erövra världen....tihi... Nu är man utbildad IATA resesäljare med Amadeus behörighet och hoppas på att få många fina reserbjudanden när man är i branschen... äntligen mitt drömjobb! Ett oväntat hinder dök plötsligt upp i form utav en graviditet men den 6/1-09 föddes vår mycket efterlängtade son Max...måtte han nu bli lika restokig som sin mor och far...*ler* Oväntat hinder nr 2 anlände i våra armar den 20 Nov 2011 och vi hoppas att också lilla Emilia kommer dela vårt stora intresse! Rundresan i USA gav mer smak å jag planerar redan nästa rundresa som ska gå från San Diego till San Fransisco via Highway 1. Så har man fyllt 30 år och mina älskade släktingar gav mig hjälp för en resa till New york... Så nu drar jag å mannen dit utan barn i Mars/april nångång 2015... ? vi längtar sååå mycket!

Var den första som kommenterar

Svara till