jaha, nu ar jag tillbaka i Lao.
Har ar det som forra gangen.
Hade glomt hur pissigt dyrt det ar att krossa granser. Sa nu har jag 4000 kvar.
Sa efter Laos blir det till att ta sig till en liten stad i thailand och sova bort den sissta tiden har.
Thailandare klarar sig pa 10,000 bt/manad utan problem.
Men som farang ar det fan svart. Priser i allmanhet ar hogre, och som turist jobbar man inte bort dagarna, vilket ar ett exemplariskt satt att spara pengar.
Att bara sitta en hel dag. nar man inte ar hemma o har sina meningslosa bekvamligheter, som tv o sant, sa blir det jobbit. Sa mat ar nagot som mycket tid laggs pa, och ja, tragisktt nog detta. internet.
imorgonbitti drar vi till vang Vieng ett tag. har bestamt mig for att det ar dags att aka dack pa floden som alla pratar om hela tiden. Mitt sinne forblir skeptiskt, men vad vet jag om jag inte ger det en chans.
Igar var en sjuk dag igen. En kille som agde en resturang ville att vi skulle hanga med hem till honom. Det slutadfe med att vi drog till nagon kompis han kande dar det var massa pers. Dar blev vi bjudna pa mat o dryck. Sen skulle vi knyta pengar runt en babis handleder.
kandes helt ok eftersom att vi blivit bjudna pa sa mycket.
Men efter ett tag blev det nog o vi drog tillbaka till varat hem. Dar motte vi en Amerikan fran boston, som forovrigt fortfarande ar med. Kvallen slutade med att vi drog till en Thai-Cowboy bar o hande natten ut.
men ja, nu ar vi i laos helt enkelt.
Svara till
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.