Haad Rin, kara Haad Rin

Nu ar vi pa Koh Pha Ngan igen och for tredje gangen den har resan, fast den har gangen har vi entrat on efter fullmanefesten. Kanns ratt skont. Det verkar anda vara kvar ganska mycket folk har. Har hunnit med en stund pa strande idag redan.

Vi bor pa favoriten Yoghurt Home 3 dar vi bodde forsta gangen vi var har och dar Soren bott massa forut. Likadant rum som forra ganen fast den har gangen med varmvatten. 40 kr var betalar vi och det ar det saaaa vart!

Igar tog vi en moppetur pa Koh Tao nagot jag inte rekomenderar. Koh Pha Ngans branta och tokiga backar ar latt som en platt att klara av med 85 kg Soren och dryga 60 kg Malin, men Koh Tao var hopplost. Sa grusigt och stenigt att man halkade fram med moppen. Fort torrt helt enkelt och alla vagar var stort omojliga. Lyckades inte ta oss till en enda beach. Rullgrus.se sager Soren.

Jag pendlar mellan att acceptera att vi ska hem om 2 veckor och att ha angest over att komma hem och lamna det har som varit mitt liv i 4 manader. Det ar faktiskt riktigt jobbigt. Andra far efterresedepresseioner nar de kommer hem. Jag far det innan vi kommer hem. Ganska sa typiskt mig faktiskt. Fast jag vet att jag kommer aka hit igen. Jag vill sa himla garna visa och uppleva det med mamma och pappa ocksa. Sitter ofta och funderar over vilka stallen som skulle passa dem bra.

Na nu ska jag hem och bo 28 (snart sa gammal) ar gammal hos mamma och pappa over sommaren tills jag och Soren listat ut vad hosten har att erbjuda oss. Sa jag ska halsa pa min lilla brorsdotter massor. Fick ju bara traffa henne 3 ganger innan jag akte och hon var bara en vecka nar jag akte. Har en del att ta igen dar. Ska bara sola, bada och shoppa lite forst.

De narmaste dagarna star en matlagningskurs pa tur. Jag ska kolla upp det dar med att behandla tarmen som jag namnt och kolla in lite strander jag inte sett an. Hall tummarna for oss att vi haller oss friska nu resten av tiden.

About Malin 284 artiklar
Man säger att hemma är där man har sitt hjärta. Mitt hjärta är i Thailand...

Var den första som kommenterar

Svara till