Singapore Sling!

Hej kara lasare!

Nu har vi paborjat andra halften av var resa, Asien!
Igar tog vi en tidig taxi till Christchurch flygplats och flog forst till Auckland dar vi bytte plan till Sydney, for att sedan byta igen och flyga till Singapore! Valdigt manga mellanlandningar, men det gick jattebra hela vagen. Pa planet fran Sydney till Singapore sag vi pa en massa filmer hela vagen, sa resan gick fort och latt.

Val framme i Singapore steg vi antligen ut i tropiskt, fuktigt klimat. Vi fragade nan singaporian vilket som var det billigaste sattet att ta sig ner till stan, och han sa att taget var billigast. Under 2 Singapore-Dollar per person! Riktigt billigt alltsa.
Fast klockan var 00.00 nar vi kom ner till stan sa var det fortfarande hur varmt och fuktigt som helst, nastan exakt lika som mitt pa dagen. I Australien och Nya Zeeland blir det ju jattesvalt pa kvallen/natten, men har ar man svettig dygnet runt.

Efter lite letande hittade vi ett hostel i Little India som heter Prince Of Wales. Dubbelrummet kostar lika mycket som dubbelrum gor i AU och NZ, vilket kanns lite konstigt. Detta ar ju anda ett asiatiskt land! 😀 $60/rum betalar vi. Blir ju bara 2 natter i Singapore, sa det gor inte sa mycket. Blir ju billigare i Malaysia sen.
Efter en kall dusch dackade vi iaf efter att ha varit vakna i narmare 24 timmar… 🙂

Den har dagen borjade med att vi gick upp och fick gratis frukost pa hostelet och sedan rakt ut i gatumyllret. Riktigt livlig stad, bilar och folk overallt. Verkligen typiskt Asien! Love it!

Forst gick vi till Raffles Hotel som mamma har tjatat sa mycket om. 😀 Vi skulle bara kolla laget sa vi visste var vi skulle ga och ta varan efterlangtade Singapore Sling senare pa kvallen. 😉 Sedan blev det jakt pa en bussbiljett till Kuala Lumpur. Vi aker redan imorgon dit. 2 natter i Singapore racker tycker vi. Det ar ingen vidare fin och ren stad. Finns inte mycket att se, sa vi kanner att vi vill vidare till mitt alskade Kuala Lumpur och sen vidare ut till paradisoarna i Malaysia och Thailand!
Men det ar ju verkligen kul att ha sett Singapore och inte minst Raffles Hotel! :D:D:D

Vi har gatt lite i affarer osv ocksa. Sofia har shoppat en troja och jag har for forsta gangen kopt solglasogon frivilligt. 😀 Det trodde nog ingen.
Finns riktigt mycket shoppingmojligheter har, massor av snygga kladaffarer.

Senare pa kvallen kladde vi upp oss i vara finaste klader… Hehe, sa himla fina klader har vi inte med oss, men nog fina for att kunna komma in pa Raffles utan att bli utkorda. Tidigare pa dagen nar vi var dar forsokte jag ga in i lobbyn for att kika lite, blev jag stoppad av dorrvakten pga att jag hade shorts! 🙁 Javla overklass pa det stallet da. 😀
Efter en stunds sittande i den fina lobbyn gick vi till baren och drack Singapore Sling. Var riktigt gott, och sedan fick vi en nota pa 250:-… 😀 Dyrt men helt klart vart det, for min lilla mammas skull. 🙂
Vi fick aven med oss nagra souvenirer som hon ska fa. Drinkunderlagg med Raffles Hotel-logga! Jattesnygga. :))

Nu blir det inte mycket mer ikvall. Upp 08 imorrn och aka till Kuala Lumpur!

Godnatt och ha det bra!

Bjorn & Soffan

About BB 76 artiklar
Besökta länder: Förenade Arab Emiraten (Dubai) Kuba Lettland Nordkorea Japan Kina Mongoliet Ryssland Maldiverna Cayman Island Italien Mexiko Storbritannien USA Malaysia Marocko Australien Nya Zeeland Singapore Spanien Grekland Tyskland Finland Danmark & Färöarna Norge & Svalbard Thailand Vietnam Kambodja Venezuela :: Länder/Ställen som jag vill besöka: Bora Bora (Sällskapsöarna) Hawaii Burma Yellowknife (Kanada) Los Angeles San Fransisco Paris Fiji Seychellerna Island Antarktis

2 kommentarer på Singapore Sling!

Svara till