2006-11-11

Goa, alskade Goa, nu ar jag antligen har. Och ingenting har kants sa naturligt och sjalvklart som konstigt och chockartat pa samma gang. Ponda ar same same but different.
Numera ar fonstrena stangda under operation pa sheltret. Och dr Vali basha har fatt ett nytt instrument att anvanda nar tikar steriliseras. Det gar framat.
Men datorn har kraschat och valparna sitter i samma slags bur och far samma sorts mat som forut, om an 2-3 ggr per dag. Jag ska minsann fixa nagot battre till dom.
Den obligatoriska pytonormen har ocksa anlant, fangad bara nagra hundra meter fran sheltret.
En ny 18-arig kille har tillkommit ocksa. Han borjade tre dagar efter att jag slutade i februari. Han verkar snall och har god hand med djuren.

Det kanns i alla fall underbart bra att vara tillbaka. Alla ar sej lika. Dom vara clowner allihopa…

Suvarna ar den snallaste av snalla. Hoppas hon blir gift med nagon sjyst manniska. Vasu gifte sej i maj, men flortar anda med alla tjejer han ser… Inte direkt allvarligt, men anda 😉

Jag har redan hunnit vara med pa tva operationer (18 hundar tror jag) och tva dog-catching-rundor. Battre sightseeing i Goa finns inte an att aka med killarna i ambulansen och leta hundar. Jag har inte fangat nan hund sjalv an, men jag ar tva extra ogon i jakt pa hundar.
En bra grej med ambulansen ar att det gar att fanga hundar liksom i farten innan dom hunnit att marka vad som ar i goringen. Vasu kor bara sakta sakta upp bredvid hunden och Shivaji eller Jeten sitter beredda att fanga den. Igar tror att jag vi fangade tre hundar av nio pa det sattet. Ser hundarna killarna ar det adjoss direkt. Man maste ta dom nar dom inte marker nat.

Mina favoritungar ar borta. Hela huset till och med. Inga fler ”hello, bye”. Jag som kopt en massa tandborstar till dom. Om jag inte hittar dom ska jag nog ga till nagot migrant workers-camp och ge bort dom dar. Fattiga manniskor som bor i talt…

Ikvall ska min van Alfred komma. Han och en annan van, Anna-Maria, akte fran London i onsdags morse och tydligen blev Anna magsjuk nastan direkt i Mumbai. En lakare hade kommit for att hjalpa henne sa hon var pa battringsvagen sa Alfred. Han skulle ta taget hit idag om hon inte blivit samre. Anna-Maria ska namligen till ett ashram i Pune i nagra veckor innan hon kommer till Goa.
Se vad jag o Alfred ska hitta pa. Vi har blivit bjudna till bade Vasus och Shabinas hus. Antar att vi ocksa ska forsoka fa tag pa Norma, chefen for People for animals, som aven jobbar for Green Goa. Hora efter om hon vet om det behovs nagra volontara insatser nagonstans inom miljoomradet.

Sa maste jag bada i havet… och njuta av att kunna doppa huvudet i vattnet hur mycket jag vill nu nar dreadsen ar borta!

Ah, det kanns bra att vara har.

PS. Sofina, du far garna hora av dej per mejl sa kanske vi kan ses om ni kommer till Indien i december. Min e-mail ar: pluto@webaid.se

About Sofia 98 artiklar
Jag har blivit kallad idealist för många gånger...

Var den första som kommenterar

Svara till